Depresija: Koji su simptomi depresije i kako se sprovodi lečenje depresije?
Tuga i nedostatak interesovanja ili uživanja u svakodnevnim aktivnostima spadaju u osećanja koja se povremeno pojave u životu svih nas.
Međutim, ako ova osećanja počnu bitno da utiču na naš život, problem može biti depresija.
Kada se nalazite u stanju depresije, nije jednostavno da se tek tako “izvučete” iz toga.
Na sreću, postoje mali koraci koje možete preduzeti kako biste se osećali znatno bolje.
U današnjem postu otkrićemo Vam najbolje strategije za lečenje depresije koje će Vam pomoći da ponovo pronađete smisao u svakodnevnom životu.
Šta je depresija?
Prema definiciji, depresija je poremećaj raspoloženja koji karakterišu trajni osećaj tuge i gubitak interesovanja.
Depresija je česta i ozbiljna medicinska bolest koja negativno utiče na Vaša osećanja, razmišljanja i ponašanje.
U kontekstu značenja depresije, neophodno je istaći i da depresija može dovesti do raznih emocionalnih i fizičkih problema.
Kao posledica problema nastalih usled depresije, smanjuje se sposobnost osobe da funkcioniše na poslu i kod kuće.
U zavisnosti od vrste depresije i njenih simptoma određuju se pristup, lečenje i oporavak osobe koja pati od depresije.
Depresija: Simptomi, znaci i uzroci
Da biste bolje razumeli depresiju, nije dovoljno utvrditi šta je depresija, već je potrebno i da se definišu simptomi depresije, znaci i uzroci koji mogu da izazovu depresiju.
Kako nastaje depresija?
Naučnici smatraju da se ne može definisati samo jedan uzročnik pojave depresije kod ljudi, koju stoga može izazvati čitav splet raznih okolnosti.
Šta su uzroci depresije?
Postoji više različitih uzroka depresije koji mogu biti biološki ili indirektni. U najčešće uzroke depresije spadaju:
- Porodična istorija. U većem ste riziku od pojave depresije ako imate porodičnu istoriju depresije ili neki drugi poremećaj raspoloženja.
- Trauma u ranom detinjstvu. Traumatični događaji iz detinjstva utiču na način na koji Vaše telo reaguje na strah i stresne situacije.
- Struktura mozga. Postoji veći rizik od nastanka depresije ako je prednji režanj Vašeg mozga manje aktivan. Međutim, naučnici ne znaju da li se to dešava pre ili nakon što se pojave simptomi depresije.
- Medicinska stanja. Određena stanja kao što su hronična bolest, nesanica, hronična bol ili poremećaj nedostatka pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) mogu Vas dovesti u položaj povećanog rizika od nastanka depresije.
- Upotreba droga. Istorija zloupotrebe droga ili alkohola može uticati na povećanje rizika od pojave simptoma teške depresije.
Koji su najčešći simptomi depresije?
Pre svega, potrebno je da znate da simptomi depresije mogu biti psihički i fizički. Mi ćemo ih navesti kombinovano, na primeru Healthline studije medicinskih stručnjaka o simptomima depresije kod žena, muškaraca i dece.
Simptomi depresije kod muškaraca
Što se muškaraca tiče, depresija se kod pripadnika jačeg pola može javiti kao posledica genetskih faktora, stresa u životnom okruženju i fizičkih oboljenja.
U najčešće simptome depresije kod muškaraca spadaju:
- Raspoloženje – kao što su ljutnja, agresivnost, razdražljivost, anksioznost i nemir
- Emocionalno blagostanje – kao što su osećaj praznine, tuge i beznađa
- Ponašanje – poput gubitka interesovanja, smanjenog osećaja zadovoljstva u omiljenim aktivnostima, osećaja umora, razmišljanja o samoubistvu, prekomernog unosa alkohola, korišćenja droga
- Seksualni interes – u koje se ubrajaju smanjena seksualna želja i nemogućnost učestvovanja u seksualnom činu
- Kognitivne sposobnosti – kao što su nemogućnost koncentracije, poteškoće u izvršavanju zadataka i zakasneli odgovori tokom razgovora
- Obrasci spavanja – u koje spadaju nesanica (insomnija), nemiran san, prekomerna pospanost i nespavanje tokom noći
- Fizički simptomi depresije – poput umora, bolova, glavobolje i probavnih problema
Simptomi depresije kod žena
Od svih vrsta depresije kod pripadnica lepšeg pola najčešće se javljaju depresija u trudnoći i depresija kod razvoda.
U najčešće simptome depresije kod žena ubrajaju se:
- Raspoloženje – kao što je razdražljivost
- Emocionalno blagostanje – kao što su osećaj tuge, praznine i anksioznosti
- Ponašanje – poput gubitka interesovanja za aktivnosti, povlačenja iz društvenih angažmana i razmišljanja o samoubistvu
- Kognitivne sposobnosti – kao što su usporeno razmišljanje i otegnut govor
- Obrasci spavanja – u koje spadaju poteškoće sa spavanjem tokom noći, rano buđenje i previše spavanje
- Fizički simptomi depresije – poput smanjene energije, većeg umora, promene apetita, promene težine, bolova, glavobolje i pojačanih grčeva
Simptomi depresije kod dece
Depresija kod dece najčešće se javlja kao posledica narušenog fizičkog zdravlja, stresnih dogažaja, okruženja, porodične istorije i neujednačenog nivoa hormona u telu.
Važno je da znate da ukoliko se zanemari, depresija kod dece može dovesti do razvoja drugih međusobno bliskih oblika “mladalačke” depresije kao što su:
- Depresija kod tinejdžera, odn. tinejdžerska depresija
- Depresija kod adolescenata
- Depresija kod dece u pubertetu, odn. depresija u pubertetu
- Depresija kod mladih
U najčešće simptome depresije kod dece spadaju:
- Raspoloženje – kao što su razdražljivost, ljutnja, promene raspoloženja i plač
- Emocionalno blagostanje – poput osećaja nesposobnosti (npr. „Ne mogu ništa dobro da uradim“), očaja, plača i jake tuge
- Ponašanje – kao što su upadanje u probleme u školi, odbijanje nastavka školovanja i izbegavanje društva
- Kognitivne sposobnosti – kao što su poteškoće u koncentraciji, pad učinka u školi i promene u ocenama
- Obrasci spavanja – u koje spadaju poteškoće sa spavanjem i previše spavanje
- Fizički simptomi depresije – poput gubitka energije, probavnih tegoba, promene apetita, gubitka težine ili debljanja
Da li je depresija nasledna?
Depresija može biti nasledna. Na primer, ako jedan identičan blizanac ima depresiju, drugi ima 70% šansi takođe da oboli u nekom periodu u životu.
Koliko traje depresija?
Na ovo pitanje nije moguće dati precizan odgovor, budući da je individualno, a okvirno se procenjuje na 2 nedelje i sve preko toga.
Lečenje depresije: Najbolji saveti da se izlečite od depresije!
Lečenje depresije može biti teško, ali ne i nemoguće.
Zbog toga je odgovor na pitanje da li je depresija izlečiva potvrdan.
Postoji više načina da se objasni kako se leči depresija, i oni se obično dele na lečenje depresije prirodnim putem i lečenje depresije uz pomoć stručnjaka.
Lečenje depresije prirodnim putem
U korisne strategije koje će Vam dati više informacija na temu kako se leči depresija prirodnim putem ubrajaju se sledeći saveti:
1. Koristite meditacije
Stres može da pojača simptome depresije. Pronalaženje tehnika za opuštanje Vam pomaže da smanjite nivo stresa i unesete više radosti u život. Istraživanja pokazuju da Vam aktivnosti kao što su meditacija, joga i duboko disanje mogu pomoći da povratite osećaj blagostanja i spokoja.
2. Slušajte i čitajte afirmacije
Odličan način da započnete borbu protiv negativnog samogovora sastoji se u tome da na negativne misli i osećanja odgovorite pozitivnim afirmacijama o sebi. Pozitivne afirmacije su izjave koje sebi možete ponavljati kako biste se efikasnije suprotstavili negativnim mislima.
3. Pravilno vežbajte
Kada se nalazite u stanju depresije, ni ustajanje iz kreveta ne izgleda kao moguć zadatak, a kamoli vežbanje. Međutim, istraživanja pokazuju da pravilno i redovno vežbanje može biti jednako efikasno kao i lek za ublažavanje simptoma depresije.
4. Izbegavajte alkohol i drogu
Zdrava ishrana bogata mesom, povrćem i voćem može da Vam posluži kao izuzetan saveznik u borbi protiv depresije. Istovremeno pokušajte da ograničite unos stimulansa kao što su kofein, kafa i gazirani sokovi, i izbegavajte alkohol i drogu.
5. Redovno spavajte
Poremećaji spavanja su uobičajena pojava kod depresije. Može se desiti da ne spavate dobro ili da možda previše spavate. U oba slučaja to može pogoršati simptome depresije. Neka Vam cilj bude da spavate osam sati i uđete u zdrav ritam spavanja.
6. Izbegavajte negativne ljudi
Ljude koji loše utiču na Vaše raspoloženje odlikuju pesimizam, anksioznost i nepoverenje. Takvi ljudi često se definišu kao negativni ljudi. Osobama koje boluju od raznih oblika depresije preporučuje se stoga da izbegavaju ljude koji mogu negativno da utiču na njih.
7. Postavite lične granice
Da biste savladali depresiju, potrebno je da radite ono što Vas opušta i napaja energijom. To obuhvata zdrav način života, ali i postavljanje ličnih granica i ograničenja po pitanju aktivnosti koje Vam odgovaraju.
Savetujemo Vam da najpre razmotrite lečenja depresije bez lekova pre nego što se odlučite za uzimanje lekova za depresiju.
Lečenje depresije uz pomoć stručnjaka
Iako je lečenje depresije prirodnim putem moguće, veoma je važno da odluku o tome kako lečiti depresiju ne donosite sami, već da se obratite stručnom licu za mišljenje.
S tim u vezi, lečenje depresije uz pomoć stručnjaka može se obavljati na sledeće načine:
1. Razgovarajte sa stručnjakom
Ako ste pokušali da pomognete sebi i uveli pozitivne promene u način života, a i dalje osećate simptome depresije, tada je vreme da potražite stručnu pomoć. Ukoliko želite da izađete iz stanja depresije, zakažite koučing sesiju u JaToMogu koučing centru.
2. Priključite se grupnoj terapiji
Biti okružen drugima koji se bore protiv depresije može veoma pozitivno da utiče na smanjenje Vašeg osećaja izolacije. Na grupnim terapijama možete da podstičete jedni druge, dajete i primate savete, i čujete tuđe ispovesti i iskustva na temu depresije.
Na lečenje depresije pozitivno mogu da utiču i onlajn forumi o depresiji, budući da na tim mestima možete da razmenite mišljenje sa ljudima koji imaju iste ili slične probleme.
3. Razmotrite klinički tretman
Sastavljanje plana kliničkog tretmana lečenja depresije spada u klasičan metod rešavanja problema depresije. To može da uključuje tradicionalne opcije, kao što su lekovi i terapija, ili alternativne mere za lečenje depresije, kao što je akupunktura.
Ukoliko za to postoji mogućnost, JaToMogu koučing centar je uvek na strani lečenja depresije prirodnim putem.
Šta NIJE depresija?
Pojedina stanja i oblici ponašanja ponekad se pogrešno definišu kao depresija. Zbog toga smo rešili da Vam damo kratak prikaz određenih stanja koja ne potpadaju pod depresiju.
Depresija i klimaks
Mnoge žene koje prolaze kroz perimenopauzu ili menopauzu potvrdile su da ih ekstremne hormonalne promene često dovode do osećaja koji je poznat kao depresija u menopauzi. Uprkos tome, klimaks i depresija se razlikuju.
Hashimoto i depresija
Hashimoto bolest je stanje u kojem Vaš imuni sistem napada Vašu štitnu žlezdu. Ovo oboljenje može dovesti do hipotireoze čiji simptomi poput pospanosti, usporenosti i umora se ponekad pogrešno tumače kao depresija.
Usamljenost i depresija
Usamljenost je dugoročni osećaj izolacije koji se odnosi na želju za pripadanjem, dok je depresija mnogo opštiji osećaj tuge i beznadežnosti.
Zaboravnost i depresija
Depresija je povezana sa problemima pamćenja, kao što su zaboravnost ili loša memorija. Iako depresija može negativno da utiče na kratkoročno pamćenje, nije dokazano da ima loš uticaj na dugoročnu memoriju.
Zaključak
U ovom blog postu detaljno smo se potrudili da Vam prezentujemo šta je depresija i kako depresija nastaje.
Takođe smo predstavili simptome, znakove, uzroke i najčešće vrste depresije, kao i najefikasnije metode za lečenje depresije.
Ukoliko primetite ili osetite znakove pojave depresije, kontaktirajte JaToMogu koučing centar i zakažite koučing sesiju kako bismo Vam pomogli da se oslobodite depresije.
Za lepši život bez depresije,
Vaš JaToMogu koučing centar